Diecezja Świdnicka

Pogrzeb ks. Grzegorza Umińskiego

środa, 26-07-2023 | dodał: kg

Zmarłego niespodziewanie 21 lipca księdza żegnały w kościele św. Anny w Ząbkowicach Śl. tłumy wiernych.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się we wtorkowy wieczór Mszą św. żałobną w kościele św. Anny w Ząbkowicach Śląskich. Wokół trumny zebrała się rodzina i przyjaciele, a przy ołtarzu wraz z księdzem biskupem Ignacym Decem stanęło niemal 40 kapłanów. Po Eucharystii odbyło się czuwanie zakończone Apelem Jasnogórskim.

Następnego dnia o godz. 12 ząbkowicki kościół wypełnił się po brzegi wiernymi, a prezbiterium ledwo pomieściło około 200 kapłanów, nie tylko z terenu diecezji świdnickiej, ale również wielu przyjezdnych. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Ignacy Dec, obecny był także bp Adam Bałabuch. Biskup senior już na wstępie zwrócił uwagę na znak, jakim jest obecność tylu księży. – Ta świątynia nie widziała tak wielkiej ilości kapłanów. Fakt, że tylu księży wypełnia prezbiterium, jest znakiem, kogo dzisiaj żegnamy – mówił bp Dec.

W homilii przypomniał życiorys ks. Grzegorza Umińskiego, który odszedł do wieczności w 41. roku życia i 17. roku kapłaństwa, a od 5 lat pełnił funkcję jego sekretarza. Zaznaczył, że śmierć osoby w kwiecie wieku jest trudna do zrozumienia. Zacytował też fragment wypracowania na temat tego, dlaczego i jakim chce być kapłanem, które napisał wstępując do seminarium.:

"Chcę zostać księdzem, pomimo tego, że jest to dla mnie ciemny korytarz, w którym nie wiem, co mnie może spotkać. Dlaczego więc postanawiam iść w niepewność? Ponieważ wiem, że na końcu tego korytarza jest światło – Jezus Chrystus, Ten, który ustanowił sakrament kapłaństwa. Chcę dążyć do tego światła, ale do tego jest powołany każdy chrześcijanin. Chcę być taką małą lampką, która pokaże, także moim braciom i siostrom, drogę do Jezusa i zbawienia (…). Jeżeli Pan Bóg upatrzył sobie we mnie narzędzie, jestem gotów zostać Bożym osiołkiem, nie oczekując niczego dla siebie. Chcę pomagać tym, którzy mnie otaczają. Trwać przy Chrystusie, wykorzystując maksymalnie talenty, jakimi zostałem obdarowany. Może to wydawać się śmieszne, ale pragnę zostać przede wszystkim świętym i szczerym, pracowitym kapłanem".

Biskup Dec zwrócił uwagę, że uczestniczący w pogrzebie księża mogą potraktować ten czas jako rekolekcje kapłańskie. Po Eucharystii głos zabrali ks. Dominik Wargacki, kolega rocznikowy ks. Grzegorza, oraz proboszcz parafii ks. Krzysztof Herbut. Natomiast w imieniu rodziny zmarłego wspomnieniami podzielił się starszy brat zmarłego Sebastian. Następnie pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha odbyła się dalsza część obrzędów pogrzebowych na cmentarzu komunalnym, gdzie zostało pochowane ciało zmarłego kapłana.

Ksiądz Grzegorz Umiński urodził się 18 listopada 1982 w Nowej Rudzie. Skończył szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące w Ząbkowicach Śląskich. W kościele św. Anny był ministrantem, lektorem i ceremoniarzem. Brał aktywny udział w formacji Ruchu Światło-Życie, posługiwał jako animator muzyczny, co roku pielgrzymował na Jasną Górę. 26 maja 2007 r. z rąk bp. Ignacego Deca otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 2007-2011 był wikariuszem par. Chrystusa Króla w Głuszycy. W 2015 r. obronił doktorat z teologii pastoralnej, a rok później skończył studia licencjackie z informatyki. Po powrocie ze studiów został wikariuszem parafii katedralnej, następnie pełnił funkcje referenta Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej, wykładowcy Seminarium Duchownego w Świdnicy, był członkiem Rady Duszpasterskiej Diecezji Świdnickiej i Zarządu Fundacji św. Stanisława. Od 2018 roku był sekretarzem bp. Ignacego Deca.

więcej: Gość Niedzielny

Konferencja Episkopatu Polski