Menu użytkownika

Papieskie intencje ewangelizacyjne

wrzesień

  • Intencja powszechna: Ekologicznie zrównoważony styl życia
    Módlmy się, abyśmy wszyscy dokonywali odważnych wyborów na rzecz stylu życia powściągliwego i ekologicznie zrównoważonego, ciesząc się z ludzi młodych, którzy się w to zdecydowanie angażują.

Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

Celem konkursu jest rozbudzenie wśród uczniów szkół podstawowych zainteresowania misjami prowadzonymi przez polskich misjonarzy na wszystkich kontynentach. Ma kształtować postawę solidarności z rówieśnikami żyjącymi w krajach misyjnych, zachęcając do poznania ich kultury, obyczajów, sytuacji społecznej i politycznej oraz warunków bytowych. 


XIX edycja:  OCHRZCZENI I POSŁANI - POMAGAMY MISJOM

 I. Organizator konkursu:

Dzieło Pomocy „Ad Gentes” w Warszawie, ul. Byszewska 1 03-729 WARSZAWA 4 skr. poczt. 112

Tel. (22) 743-95-24; www.adgentes.misje.pl lub www.misje.pl

II. Patronat honorowy konkursu:

Pan Dariusz Piontkowski , Minister Edukacji Narodowej

Abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce

Bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski  ds. Misji

III. Cele konkursu:

Celem konkursu jest rozbudzenie wśród uczniów szkół podstawowych zainteresowania misjami prowadzonymi przez polskich misjonarzy na wszystkich kontynentach. Ma kształtować postawę solidarności z rówieśnikami żyjącymi w krajach misyjnych, zachęcając do poznania ich kultury, obyczajów, sytuacji społecznej i politycznej oraz warunków bytowych. Kategoria charytatywna konkursu służy rozbudzeniu przedsiębiorczości oraz kształtowaniu ducha współpracy celem wsparcia projektów edukacyjnych na misjach. W tym roku uczniowie będą pozyskiwali środki na wyposażenie szkoły podstawowej zbudowanej przez siostry ze Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Gitega (Burundia). Od dwóch lat powstaje tam szkoła dla kilkuset dzieci.

Konkurs służy pogłębieniu wiedzy o życiu na innych kontynentach, kształtowaniu postaw tolerancji, solidarności oraz rozbudzaniu wrażliwości na sytuację rówieśników w najuboższych krajach świata. Ma integrować uczniów wokół idei otwartości na różnorodne kultury i religie. W tym roku nawiązujemy do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, jaki obchodzimy w październiku, by pogłębić poczucie odpowiedzialności za misje.

Szczegółowy Regulamin  oraz informacje na temat XIX edycji konkursu znajdują się na stronach: www.adgentes.misje.pl

IV. Temat  XIX edycji Konkursu: „Ochrzczeni i posłani – pomagamy misjom"

Papież Franciszek ogłosił październik 2019 r. Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Nawiązując do tego wspaniałego wydarzenia, organizatorzy Konkursu zwracają uwagę na powołanie misyjne, które bierze początek ze chrztu św. Wszyscy jesteśmy uczniami Chrystusa i Jego misjonarzami. Mamy obowiązek dzielić się wiarą z innymi. Powołanie misyjne dzieci i młdozież mogą realizować we współpracy z misjonarkami i misjonarzami. Formy tej współpracy: modlitwa, ofiara duchowa i zaangażowanie w akcje misyjne mają walor wychowawczy. Kształtują poczucie odpowiedzialności za innych. Organizatorzy Konkursu chcą, by uczniowie szkół podstawowych zainteresowali się warunkami życia swych rówieśników oraz działalnością medyczną, edukacyjną, charytatywną i ewangelizacyjną misjonarzy z Polski.

V. Czas trwania Konkursu:

Konkurs  zostanie ogłoszony głoszony 3 września 2019 r. Możliwość zgłoszenia uczestnictwa on line do dn. 28 grudnia 2019 r. na formularzu dostępnym na stronie www.adgentes.misje.pl  lub  www.misje.pl.

Przesłanie prac do dn. 31 marca 2020 r. Wyniki konkursu zostaną podane 4 maja 2020 r. Uroczysta Gala i wręczenie nagród laureatom – 28 maja 2020 r..

VI. Etapy konkursu:

  1. Etap szkolny: Szkolna Komisja Konkursowa wyłania jedną najlepszą pracę w każdej kategorii i zgłasza  ją do etapu centralnego (do 31 marca 2020 r.)
  2. Etap centralny: Jury ocenia nadesłane prace nagradzając po trzy w każdej kategorii.
  3. Informacja o wynikach  oraz uroczystości wręczenia nagród zostanie przesłana do szkół uczestniczących w konkursie. Wszyscy nauczyciele i szkoły otrzymają certyfikaty uczestnictwa w konkursie.
  4. Prace można przesyłać na adres: Dzieło Pomocy "Ad Gentes" ul. Byszewska 1, skr. poczt. 112, 03-729 WARSZAWA 4
  5.  Konkurs odbywa się na 3 poziomach edukacyjnych:

a) pierwszy poziom edukacyjny – klasy I – III szkoły podstawowej

b) drugi poziom edukacyjny – klasy IV-VI szkoły podstawowej

c) trzeci etap edukacyjny: VII-VIII – szkoły  podstawowej.

VII. Zadania uczestników:

1. Konkurs dla uczniów odbywa się w pięciu kategoriach:

a) literacka – (praca w dowolnej formie literackiej, np. wiersz, esej, opowiadanie, list, artykuł prasowy lub wywiad) prezentująca działalność polskich misjonarzy w 99 krajach misyjnych albo też formy pomocy i zaangażowania uczniów w dzieło misyjne.

b) plastyczna – rysunek, grafika  lub obraz nie przekraczający formatu A3 (29,7x42 cm) – temat prac plastycznych nawiązuje do pracy misjonarzy lub form zaangażowania misyjnego dzieci i młodzieży

c) muzyczna – utwór muzyczno-wokalny nagrany w formie dźwiękowej lub wizyjnej o tematyce misyjnej

d) charytatywna –  trwające przez rok szkolny inicjatywy i działania uczniów mające na celu zaangażowanie społeczności lokalnej w akcję zbierania środków finansowych na cel wskazany w tym roku.

2) Konkurs dla nauczycieli:

Scenariusz lekcji – w ramach różnych przedmiotów i ścieżek edukacyjnych projekt scenariusza zajęć lekcyjnych z uwzględnieniem problematyki misyjnej. Temat zajęć nie musi wprost nawiązywać do tematu Konkursu (preferowane), może skupić się na nauczaniu papieża Franciszka zawartego w Evangelii gaudium lub prezentacji działalności misjonarzy oraz sytuacji dzieci i młodzieży w krajach misyjnych.

 VIII. Korespondencja konkursowa oraz informacje:

a)      Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub  www.adgentes.misje.pl

b)      tel. (22) 743-95-24.