Menu użytkownika

Papieskie intencje ewangelizacyjne

wrzesień

  • Intencja powszechna: Ekologicznie zrównoważony styl życia
    Módlmy się, abyśmy wszyscy dokonywali odważnych wyborów na rzecz stylu życia powściągliwego i ekologicznie zrównoważonego, ciesząc się z ludzi młodych, którzy się w to zdecydowanie angażują.

Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 24 gości oraz 0 użytkowników.

„Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa w misji i na świecie” to tytuł papieskiego orędzia na Światowy Dzień Misyjny. Również taki sam temat jest w październiku 2019 roku Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.

 W odpowiedzi na apel papieża Franciszka w Niedzielę Misyjną w parafii p.w. św. Barbary w Nowej Rudzie o godzinie 11.00 sprawowana była uroczysta Msza św. z udziałem dzieci i młodzieży. W uroczystej procesji, która rozpoczynała Eucharystię wraz z asystą uczestniczyły dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii świętej i ich rodzice. Nieśli oni różaniec misyjny własnoręcznie wykonany.

 Na to wydarzenie do parafii został zaproszony Ks. Tadeusz Faryś – dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych i delegat biskupa świdnickiego ds. misji. Przez 12 lat ksiądz Tadeusz Faryś pracował na misji w afrykańskim państwie Wybrzeża Kości Słoniowej, później pełnił posługę kapłańską w Belgii. W kazaniu, które wygłosił ukazywał m. in. istotę misji i zaangażowania misyjnego. Wyjaśniał również na czym polega praca misjonarza i jaką wielką pomocą jest praca katechety. Zwrócił uwagę, że wiara Afrykańczyków jest wiarą żywą, otwartą, radosną. Na mszy św. tańczą, śpiewają, radują się.  

Mszę świętą koncelebrowaną sprawował ksiądz proboszcz Stanisław Kasztelan oraz ks. Tadeusz Faryś. Tego dnia dzieci i młodzież pod opieką katechetki Mirosławy Briń czynnie włączyły się w przygotowanie oprawy liturgii Mszy świętej. W modlitwie powszechnej młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania przebrana w piękne stroje polecała dobremu Bogu potrzeby dzieci mieszkających na wszystkich kontynentach, misjonarzy oraz ludzi, którzy jeszcze nie znają Jezusa. Na Eucharystię przybyło wiele dzieci w strojach „misyjnych”, czyli zbliżonych do tych, w jakich chodzą ubrani ich rówieśnicy w rozmaitych zakątkach świata. W procesji z darami do ołtarza przynieśli kwiaty w pięciu kolorach, które symbolizują poszczególne Kontynenty Ziemi, chleb upieczony przez rodziców, owoce, wino i wodę oraz chleb eucharystyczny.

Na zakończenie Mszy świętej ksiądz Tadeusz Faryś  wręczył katechetce Mirosławie Briń podziękowanie za pracę i zaangażowanie w Papieskie Dzieła Misyjne jakie podejmuje w tej parafii od 25 lat. Po zakończeniu mszy były wspólne zdjęcia, dzieci i rodzice zostali obdarowani pamiątkami.

Po mszy św. Ksiądz Tadeusz zaprezentował pamiątki przywiezione z misji. Były to owoce kakaowca, bawełnę, łyżkę wykonaną z owocu, którą ksiądz Tadeusz chrzcił ludzi i  dzieci oraz wiele innych ciekawych eksponatów- przedmiotów codziennego użytku i kultury plemiennej. Zbiór tych pamiątek można oglądać codziennie na II piętrze świdnickiej kurii przy placu  Jana Pawła II.

Parafia p.w. św. Barbary kolejny raz przeżywała Niedzielę Misyjną dzięki życzliwości księdza proboszcza Stanisława Kasztelana wielkiej pracy rodziców i katechetki Mirosławy. Niewątpliwie obecność księdza Tadeusza ubogaciła tą uroczystość za co dzieci w szczególny sposób doceniły wręczając księdzu prezent wraz ze słowami „Dziękujemy”