• Intencja ewangelizacyjna: o Ducha Świętego.
    Aby tchnienie Ducha Świętego zrodziło nową misyjną ”wiosnę” w Kościele.

Miesiąc misyjny

W dniach 9-16 lipca 2012 tuż przy kopalni złota w Złotym Stoku odbyły się Misyjne Wakacje z Bogiem dla dzieci szkół podstawowych oraz młodzieży gimnazjalnej. Ten szczególny tydzień zapisał się w pamięci wszystkich uczestników jako wspaniale spędzony czas.

Kadra

W tym roku pod kierownictwem siostry klawerianki Barbary Zdunek animatorami grup było 5 osób: trzech kleryków ze świdnickiego seminarium - kl. Wiktor Bednarczyk, kl. Karol Janik, kl. Łukasz Trzeciak; katechetka z żarowskiego gimnazjum Marzena Zięba oraz studentka Ania Olszewska. Każdy z animatorów opiekował się grupą reprezentującą jeden z kontynentów. Oczywiście nie można zapomnieć o ks. Janie Fecko, wieloletnim misjonarzu, obecnie proboszczu z Gorzanowa, który przyjeżdżał dzielić się swoim doświadczeniem misyjnym.

Miejsce

W tym roku było inaczej niż w zeszłym – rekolekcje nie odbywały się w domu prowadzonym przez zgromadzenie zakonne, lecz w ośrodku wypoczynkowym tuż przy samej kopalni złota. Pomimo dość wakacyjnej atmosfery wokoło, udało się zachować rekolekcyjny charakter Misyjnych Wakacji z Bogiem. Ośrodek oraz brak kaplicy na miejscu powodował duże zmiany w planie, ale o tym za chwilę. Msza św. była sprawowana codziennie w miejscowym kościele parafialnym.

Plan

Tegoroczny plan był niezwykle urozmaicony – każdego dnia był inny, zależnie od potrzeb. Można wręcz śmiało powiedzieć, że nie było jednego dnia podobnego do drugiego, każdy był wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju. Jednakże każdego dnia były te same najważniejsze elementy: Msza św., wspólna modlitwa, konferencja, patron dnia, praca w grupach oraz rekreacja. Konferencje prowadził ks. Jan Fecko, animatorzy zaś przedstawiali postacie zasłużone dla misji, które mogą być wzorem dla małego misjonarza. W tym roku byli to św. Damian de Veuster, św. Franciszek Ksawery, św. Dominik Savio, sługa Boży o. Zbigniew Strzałkowski oraz ks. Jan Czuba. W pracach w grupie dzieci sklejały puzzle z bajek z różnych stron świata, na pogodnym wieczorze zaś przedstawiały te bajki w różnych formach – narracji czy pantomimy. Także wspólnymi siłami przygotowywały plecak misjonarza, rozważając co każdy misjonarz powinien zabrać na misje. Każda z grup przygotowała także na kartkach cechy, jakimi powinni odznaczać się mali misjonarze.

Rekreacja i atrakcje

Poza zajęciami, które miały przybliżyć dzieciom sprawy misyjne, był także czas na rekreację. Dużo frajdy dzieciom dawała bliskość kopalni złota oraz różnych związanych z nią atrakcji (płukanie złota, szukanie diamentów, itp.). Pewnego dnia cała grupa odwiedziła kopalnię złota a parę dni później kopalnię węgla kamiennego w Nowej Rudzie. Poprzez zwiedzanie dzieci mogły poznać jak wydobywano złoto a jak węgiel oraz że nie była to wcale taka łatwa praca. Po obiedzie była możliwość wyjścia na boisko, gdzie dzieci mogły rozładować swoje niespożyte siły. Wieczorami, tuż przed pójściem spać, odbywał się tzw. pogodny wieczór – raz przedstawiano bajki, innym razem tańczono (taniec belgijski, menuet, itp.), a nawet odbył się festiwal piosenek. Jednego wieczoru cała grupa udała się na ognisko zorganizowane przez duszpasterzy parafii w Złotym Stoku.

Podsumowanie

Dzieci owocnie spędziły czas. Miały czas zarówno na poznanie różnych aspektów działalności misyjnej, jak i na zwiedzanie ciekawych miejsc i zabawę. Mimo że miejsce tegorocznych Misyjnych Wakacji nie było zbyt „rekolekcyjne”, to jednak udało się umiejętnie gospodarować czasem, tak aby nie był to tylko wyjazd wypoczynkowy, lecz rzeczywiście także ćwiczenie duchowe i wychowawcze. Taka forma wakacji zaproponowana dla dzieci jest wręcz strzałem w dziesiątkę!

Kl. Karol Janik