Dnia 11 czerwca na terenie parafii św. Jerzego w Dzierżoniowie odbył się  III Kongres Misyjny Dzieci Diecezji Świdnickiej. Hasłem tegorocznego kongresu było „Z dziećmi z całego świata budujemy komunię z Bogiem”. Na spotkanie przybyło ponad 400 dzieci z katechetami i opiekunami z całej diecezji.

O godz. 10.00 otwarcia III  Diecezjalnego Kongresu Misyjnego Dzieci dokonał Dyrektor PDM Diecezji Świdnickiej ks. Tomasz Czubak. Po powitaniu przybyłych dzieci wraz z katechetami nastąpiła prezentacja poszczególnych grup przeplatana piosenkami i zabawami misyjnymi. Trzeba przyznać, że dzieci przyjechały do Dzierżoniowa świetnie przygotowane. Wiele ognisk misyjnych miało swój transparent oraz piękne i kolorowe przebranie misyjne. Młodzi uczestnicy kongresu byli bardzo radośni, jak wspaniały i słoneczny był dzień, w którym przyszło się spotkać na misyjnym świętowaniu.

Jednym z ważnych punktów wydarzenia kongresowego było spotkanie z misjonarzami: ks. Stanisławem Michalikiem, misjonarzem Świętej Rodziny, obecnie Rektorem w Szczytnej, ks. Damianem Szumskim, misjonarzem Świętej Rodziny, pracującym w Papui Nowej Gwinei, O. Władysławem, misjonarzem ze Zgromadzenia Oblatów NMP, pracującym w Afryce w Kamerunie oraz s. Annuncjatą Waszewską, ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, misjonarką pracującą w Afryce oraz z młodzieżą z Salezjańskiego Wolontariatu z Wrocławia, która uczyła piosenek i tańców misyjnych. Jak zwykle misjonarze przywieźli ze sobą wiele ciekawych eksponatów i strojów misyjnych, które budziły wśród najmłodszych wielkie zainteresowanie i chęć ich poznania.

Wielką atrakcją dla uczestników były także zabawy integracyjne prowadzone przez siostry Klawerianki oraz młodzież z Salezjańskiego Wolontariatu. Centralnym punktem kongresu była Eucharystia, której przewodniczył ks. biskup Ignacy Dec. W homilii dialogowanej z dziećmi ks. biskup najpierw przypomniał wielkich misjonarzy pierwotnego Kościoła oraz Kościoła w Polsce. Następnie podkreślił odpowiedzialność każdego ochrzczonego za wymiar misyjny, wyrażając wielką radość z faktu, że wzrasta zaangażowanie Katechetów i dzieci w misyjną na terenie diecezji świdnickiej. Podczas specjalnie przygotowanej modlitwy wiernych oraz procesji z darami, dzieci prosiły w intencjach wszystkich dzieci na całym świecie. Schola „AVE” z Bielawy przygotowała wspaniały koncert piosenek z pokazywaniem i wiele atrakcyjnych zabaw.

Zakończenie Kongresu nastąpiło o godz. 15.00, po czym mali misjonarze zostali rozesłani do swoich środowisk, by nieść i głosić światu Ewangelię oraz wspierać nieustannie działalność misyjną Kościoła. Zorganizowanie III Diecezjalnego Kongresu Misyjnego Dzieci było możliwe dzięki pełnej poświecenia pracy i zaangażowaniu wielu ludzi: katechetów i animatorów misyjnych we współpracy z Referatem Misyjnym. Każdy uczestnik otrzymał w prezencie czasopismo „Echo z Afryki i innych kontynentów”.

s. Barbara Zdunek