I Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych odbyło się 27 lutego w bazylice Nawiedzenia NMP w Bardzie. Rozpoczęło się ono uroczystą Mszą św., sprawowaną pod przewodnictwem ks. infułata Kazimierza Jandziszaka.

Na początku Mszy św. ksiądz Tomasz Czubak, dyrektor PDM przywitał wszystkich uczestników, wyrażając radość z tej nowej inicjatywy promującej działalność misyjną w naszej diecezji. Obecnością małych misjonarzy i ich opiekunów ucieszył się ojciec Mirosław Grakowicz, kustosz sanktuarium, który towarzyszył całemu przebiegowi spotkania.

Kolędnicy Misyjni bardzo czynnie uczestniczyli w Eucharystii, przez czytanie słowa Bożego, śpiew, procesję z darami choć symbolicznymi, ale wyrażającymi gotowość dziecięcych serc do pomocy ich rówieśnikom.

W modlitwie powszechnej nie zabrakło próśb w intencji dzieci z Pakistanu, ale również za wszystkie polskie dzieci, aby swoje zaangażowanie misyjne przedłużały w czynnym uczestnictwie w PDMD.

Po zakończeniu Eucharystii dzieci udały się do domu Sióstr Marianek, gdzie podjęte zostały gorącą herbatą i drożdżówką. Po przerwie rozpoczęło się spotkanie z siostrą Losaline ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera, pochodząca z Wysp Tonga, a obecnie będącą we wspólnocie zakonnej w Dreźnie. Przy pomocy prezentacji multimedialnej opowiadała bardzo ciekawie o życiu mieszkańców wysp, a szczególnie o ich kulturze i zwyczajach oraz o życiu dzieci. Gromkie brawa otrzymała siostra Losaline za wykonanie tradycyjnego tańca, przebrana w strój z tamtego regionu wyspy.

Następnie grupy kolędników misyjnych, które zgłosiły chęć udziału w diecezjalnym konkursie na najpiękniejsze stroje kolędnicze, gwiazdę i skarbonkę prezentowały przed jury swoje umiejętności. W oczekiwaniu na werdykt jury mali uczestnicy mogli wspólnie śpiewać i tańczyć ze scholą dzieci „Nutki Miłosierdzia” z Bielawy.

Laureatami w konkursie na najładniejsze stroje kolędnicze została grupa kolędników z parafii pw. św. Barbary w Gniewkowie. Drugie grupie kolędniczej z parafii pw. św. Jerzego w Wilkanowie, a trzecie grupie kolędniczej z parafii pw. św. Jadwigi w Ostroszowicach. Nagrody dla zwycięzców wręczał ks. Infułat Kazimierz oraz zaproszeni goście.

Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa za dzieci z krajów misyjnych i misjonarzy oraz błogosławieństwo kapłanów uczestniczących w spotkaniu. Mamy nadzieję, że Pierwsze Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych w Bardzie stanie się początkiem tradycji kontynuowanej przez coraz liczniejsze grupy z naszej diecezji.

s. Barbara Zdunek