• Intencja ewangelizacyjna: o Ducha Świętego.
    Aby tchnienie Ducha Świętego zrodziło nową misyjną ”wiosnę” w Kościele.

Miesiąc misyjny

Każdego roku obchodzimy ten dzień 24 maja, we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.  Ten dzień jest również świętem patronalnym głównego sanktuarium maryjnego w Chinach - Szeszan koło Szanghaju. W tym roku 24 maja obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego i modlitwy przeniesiono na 22 maja.

Dzień ten ustanowił Benedykt XVI w Liście do katolików w Chińskiej Republice Ludowej, noszący datę uroczystości Zesłania Ducha Świętego 27 maja 2007 r.

Chiny liczą 1 mld 300 mln mieszkańców. Znajduje się tam 145 kościelnych jednostek administracyjnych. W 1948 r. było 3 mln. katolików. Obecnie ich liczbę szacuje się na 8 do 12 mln.

W ChRL jest ponad stu biskupów, z których jednak 60 proc. ukończyło 80 lat. Jedynie w ostatnich 7 latach zmarło 50 hierarchów. Liczbę księży ocenia się na 3200. Na terenie Chin znajduje się 156 wspólnot zakonnych, w których  jest 6 tys. sióstr.  W 30 seminariach duchownych kształci się 2300 alumnów.

Fragment listu Benedykta XVI do biskupów, do kapłanów, do osób konsekrowanych oraz do wiernych świeckich Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej:

Dzień modlitw za Kościół w Chinach

19. Najdrożsi Pasterze i wszyscy Wierni, dzień 24 maja, który jest liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Dziewicy Maryi, Wspomożycielki Wiernych, czczonej z tak wielką pobożnością w Maryjnym Sanktuarium Sheshan w    Szanghaju, w przyszłości mógłby stać się okazją dla katolików całego świata, by zjednoczyć się w modlitwie z Kościołem, który jest w Chinach.Pragnę, aby ta data była dla was dniem modlitwy za Kościół w Chinach.

Zachęcam was, by obchodzić ten dzień, odnawiając waszą jedność w wierze w Chrystusie Naszym Panu i w wierności Papieżowi, modląc się, ażeby jedność pośród was była głębsza i bardziej dostrzegalna. Przypominam wam oprócz tego przykazanie miłości, które dał nam Jezus, aby miłować naszych nieprzyjaciół i modlić się za tych, którzy nas prześladują, a także zaproszenie św. Pawła Apostoła: « Polecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: za królów i za wszystkich sprawujących władzę, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. Jest to bowiem dobre i miłe w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy » (1 Tm 2, 1-4).

W tymże dniu katolicy całego świata, szczególnie pochodzenia chińskiego, wyrażą swą braterską solidarność i troskę o was, upraszając u Pana historii dar wytrwania w świadectwie, pewni, że wasze minione i obecne cierpienia dla Świętego Imienia Jezus i wasza nieugięta lojalność wobec Jego Zastępcy na ziemi, zostaną nagrodzone, nawet jeśli niekiedy wszystko mogłoby się wydawać gorzkim niepowodzeniem.

Stowarzyszenie SINICUM