W pierwszym tygodniu ferii zimowych, w Strzegomiu, odbyła się V Szkoła Animacji Misyjnej. Uczestniczyli w niej katecheci i młodzież z terenu Diecezji Świdnickiej oraz zaangażowane w animację misyjną siostry Klawerianki. Szkołę zorganizował Referat Misyjny Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Głównym prelegentem i prowadzącym zajęcia był ks. dr Maciej Będziński, sekretarz krajowy PDRW i PDPA w Warszawie. Sekretarz zaprezentował uczestnikom dzieła misyjne działające w Polsce. Do Strzegomia przyjechała również pani Anna Sobiech, sekretarz krajowy PDMD. Pani Anna podzieliła się  swoimi doświadczeniami z misyjnej pracy, ukierunkowanej na animację dzieci z ognisk misyjnych. Program szkolenia przedstawiał się bardzo interesująco. Były wspomnienia z afrykańskich ścieżek księdza misjonarza Tadeusza Farysia, wykład dr Małgorzaty Wawszczyk na temat duchowości misyjnej katechety  oraz spotkanie z ks. Jakubem Górskim, dyrektorem PDM diecezji świdnickiej. Także klerycy ze świdnickiego Seminarium Duchowego opowiedzieli o swojej działalności misyjnej. SAM to przede wszystkim doświadczenie  wspólnoty i radości z realizacji misyjnego posłania. Międzypokoleniowa wymiana poglądów, wspólna praca warsztatowa, modlitwa i wesoły śpiew prowadzony przez młodych ludzi, sprawiły że szkoła na długo zapadnie w pamięci uczestników. Niemały entuzjazm i zapał do misyjnej pracy na nowo napełnił wielu z nich. „Na szkole tego typu jestem po raz pierwszy. Bardzo dobrze się czuliśmy we wspólnocie, którą stworzyliśmy z katechetami i prowadzącymi. Eucharystia, modlitwa, praca w grupach i radosne przebywanie to wszystko sprawiło, że rekolekcje będą dla mnie  bardzo miłym wspomnieniem” - mówi Paulina Zielińska ze Świdnicy. „Rekolekcje bardzo mi się podobały. Dzięki konferencjom i warsztatom zdobyłam nowe informacje na temat misji. Bardzo chętnie będę jeździła na takie rekolekcje”- podsumowuje swój udział w SAM-ie Natalia Nowicka ze Świdnicy. V Szkoła Animacji Misyjnej zakończyła się Mszą świętą, podczas której ksiądz misjonarz udzielił każdemu z osobna misyjnego błogosławieństwa.

Violetta Leńska