15 marca w Świdnicy odbyło się Sympozjum Misyjno – Teologiczne zorganizowane przez Referat Misyjny Świdnickiej Kurii Biskupiej i Wyższe Seminarium Duchowne w Świdnicy. Honorowy patronat nad sympozjum objął ksiądz biskup Ignacy Dec. Motto przewodnie konferencji to słowa z Listu Apostolskiego Benedykta XVI Porta Fidei: „Powołani, aby (…) ukazywali blask Słowa prawdy”. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą, której przewodniczył ks. biskup Adam Bałabuch. Po wspólnej modlitwie w seminaryjnej auli odbyły się wykłady naukowe. Prelegenci w swoich intelektualnych rozważaniach pochylili się nad misyjną działalnością Kościoła. Ksiądz biskup prof. dr hab. Ignacy Dec, przybliżył słuchaczom wybrane dokumenty mówiące o istocie misyjnej posługi chrześcijan. Kierownik Katedry Misjologii na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie ojciec dr hab. Jarosław Różański, w bardzo interesujący sposób omówił różne formy dialogu międzyreligijnego. Ojciec dr Kazimierz Szymczycha, który jest sekretarzem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji wygłosił wykład na temat „Misjonarz wobec współczesnych wyzwań”. Głos zabrała także katechetka dr Małgorzata Wawszczyk. W swoim wystąpieniu odniosła się do roli różańca w kształtowaniu osobistego spotkania z żywym i osobowym Jezusem, a w prezentacji multimedialnej przedstawiła historię powstania misyjnej modlitwy różańcowej. Bardzo miłym akcentem konferencji okazało się wystąpienie dyrektora Centrum Formacji Misyjnej ks. Jana Fecko. Dyrektor podzielił się doświadczeniami z pobytu na misjach i wytłumaczył w jaki sposób formuje się i przygotowuje do wyjazdu przyszłych misjonarzy. Sympozjum Misyjno –Teologiczne w Świdnicy, które zgromadziło bardzo liczną grupę słuchaczy świeckich, zakonnych, kleryków i księży, zakończyło się panelem dyskusyjnym oraz błogosławieństwem księdza biskupa Ignacego Deca.

Violetta Leńska