Warsztaty misyjne „Jezus Chrystus a religie w Chinach” zorganizowane przez  Referat Misyjny w Świdnicy były czasem nowych odkryć i refleksji dotyczących kultury i religii w Chinach. Bogactwo treści i jasność przekazu Ks. Dariusza Klejnowskiego – Różyckiego rozbudzały nowy zapał w głoszeniu Jezusa Chrystusa, w przybliżaniu Go innych, w trosce, by rozkochać w Nim tych, do których jesteśmy posłani. To Jezus Chrystus jest najważniejszy. On jest Tym, którego możemy dawać innym – także chińczykom. Przez te warsztaty zrozumiałam, że Chiny mogą wiele dać nam, że są krajem w którym cywilizacja jest o wiele starsza od europejskiej. I co istotne, że rzeczywistość nie musi być pojmowana na sposób europejski. Chiny są dla nas wielkim wyzwaniem i zadaniem. Zbyt słabe rozumienie ich kultury i tradycji wywołuje w nas lęk i przekonanie, że jest to złe. Warsztaty pokazały mi, że warto poznawać i zgłębiać kulturę innych narodów, by lepiej je rozumieć zamiast odrzucać wszytko co one proponują. Pokazały, że Kościół sięga poza granice Europy i jest inny niż ten, który znamy z naszego doświadczenia. Otwarły też oczy na problemy tamtejszych ludzi. Ważnym elementem tych warsztatów była refleksja poświęcona językowi chińskiemu. Rzeczywiście język dla nas trudny i niezrozumiały, ale gdy choć trochę pozna się jego zasady można zauważyć  oraz podziwiać jego piękno i logikę. Doświadczenie Chin było osobistym doświadczeniem Ks. Dariusza dzięki czemu jego przekaz był autentyczny i zachęcający do pogłębienia wiedzy na temat tego kraju. Katecheci, których przybyło prawie 40, oczekują kolejnych warsztatów.

Uczestnicy warsztatów mieli możliwość zapoznania się literaturą na temat Kościoła w Chinach oraz szczególnie przydatna dla katechetów pozycją książkową Chińskie katechezy” 柯達理.

Zobacz zdjęcia w Galerii