16 lutego 2013r., w sobotę, w auli Kurii Biskupiej w Świdnicy odbyło się szkolenie „W kolorach świata”. Warsztaty zorganizował Referat Misyjny ze Świdnicy a uczestniczyli w nich  katecheci, siostry zakonne, księża i  nauczyciele ze szkół i placówek oświatowych z terenu całej diecezji. Towarzyszyła im grupa młodzieży z  kół misyjnych. Zobacz zdjęcia w Galerii.

Podczas zajęć przeprowadzono wiele ciekawych w formie i treści zajęć. Grupy Polan, Majów, Mongołów, Aborygenów i Masajów, ubrane w egzotyczne stroje, dokonywały prezentacji, układały hasła, piosenki, okrzyki, wykonywały plakaty. Były kalambury (cytaty z Biblii), wspólne śpiewy z towarzyszeniem różnych instrumentów, słodki poczęstunek i możliwość wymiany doświadczeń, adresów, telefonów i e-maili.
Zabawy były przeplatane ważnymi treściami misyjnymi zawartymi w prezentacji  multimedialnej o założycielce zgromadzenia klawerianek - błogosławionej Marii Teresie Ledóchowskiej, której 150-lecie urodzin będzie uroczyście obchodzone w naszej diecezji 28 kwietnia. Ogłoszona błogosławioną w 1975 roku Maria Teresa została nazwana Matką Afryki, gdyż poświęciła swoje życie w obronie praw mieszkańców Afryki, wspierała dzieło misyjne na tym kontynencie, między innymi poprzez wydawanie czasopisma „Echo z Afryki”, drukowanie katechizmów, książek, broszur i ulotek.
Szczególnym gościem spotkania był ksiądz Jan Fecko, który wiele lat spędził jako misjonarz w Afryce, na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Opowiadał o posłudze misyjnej, zwyczajach plemiennych, sytuacji dzieci w plemieniu i większych miastach, zagrożeniu islamem, który coraz bardziej dominuje w Afryce. Zwrócił uwagę na wielkie wartości płynące z nauki Chrystusa i rolę jaką pełnią katechiści w głoszeniu Ewangelii  w krajach misyjnych.  Swoją wypowiedź podsumował podkreślając, iż zarówno misjonarze jak i członkowie kół misyjnych całe życie mają starać się, aby upodobnić się do Pana Jezusa. Tylko wtedy bycie misjonarzem ma sens, gdy dążymy do ideału, by być jak Jezus.  Tylko wtedy koło misyjne ma sens, gdy jego członkowie swoim życiem dają świadectwo o przynależności do Chrystusa i gdy stają się misjonarzami we własnym środowisku.
Pod koniec spotkania zostały zaprezentowane fragmenty nowego filmu pt. „Dzieci pomagają dzieciom”, który spotkał się z wielkim zainteresowaniem. Była możliwość nabycia czasopism misyjnych, książek i innych pomocy do animacji misyjnej. Poinformowano też o planowanych wydarzeniach w diecezji świdnickiej, m.in. konkursie piosenki misyjnej, pielgrzymce do Częstochowy, pielgrzymce grup misyjnych do Starego Wielisławia i innych spotkaniach.

Uczestniczka warsztatów