W sobotni poranek 19 stycznia 2013 r. w gościnnych progach parafii pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy zgromadzili się młodzi Kolędnicy Misyjni z diecezji świdnickiej, którzy przybyli zarówno z odległych (jak Bardo czy Bystrzyca Kłodzka) jak i z bliższych parafii naszej diecezji (jak Świebodzice czy Bielawa). Wspólnie przeżywali radość dzielenia się wiarą i niesienia pomocy swoim
rówieśnikom z dalekiego Wietnamu.

Najważniejszym punktem spotkania była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Bpa Ignacego Deca, w której nie zabrakło elementów misyjnych. Tym najbardziej widocznym, ze względu na różnobarwne stroje i niesione dary, była procesja z darami przygotowana przez grupę misyjną z Udanina. Homilia Ks. Biskupa również była poświęcona tematyce misyjnej. Ukazywała sytuację dzieci w Wietnamie, potrzebę pomocy modlitewnej i materialnej naszym misjonarzom, jak również ważność modlitwy o powołania misyjne. Ważną postacią tego misyjnego wydarzenia była młoda misjonarka pochodząca z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Wałbrzychu – Nina Kuniszewska, która podzieliła się swoim doświadczeniem pracy misyjnej z dziećmi w dalekiej Boliwii. Nie mogło zabraknąć również jasełek misyjnych. Przedstawili je młodzi artyści z Fundacji Pomocy Biednym Dzieciom „ UT UNUM SINT” w Świdnicy. Wcielając się w postaci rówieśników wszystkich kontynentów, którzy poszukiwali drogi do Betlejem, przypomnieli nam wszystkich, iż Jezus jest Zbawicielem wszystkich ludów i narodów. Przynosząc dary serca małemu Jezusowi, wykonali również tańce – nie tylko znanego nam Krakowiaka, ale także egzotyczny taniec czerwonoskórych Indian. Każda grupa kolędnicza mogła się przedstawić i zaprezentować krótka scenkę. Doceniając trud i zaangażowanie dzielnych kolędników organizatorzy przygotowali dyplomy i drobne pamiątki dla wszystkich uczestników. Był to krzyżyk wykonany z drzewa hebanowego a przywieziony do Polski przez Siostry Służki – misjonarki z Rwandy. Niech on nam przypomina, iż jest to znak naszej wiary i zbawienia a w Roku Wiary niech nas mobilizuje do dzielenia się wiarą zarówno z tymi bliskimi jak i dalekimi braćmi.
Wszystkim uczestnikom pragnę podziękować za przybycie, zaangażowanie, a za kolędowanie także tym grupom, które z różnych powodów przybyć nie mogły. Niech wasze kolędowanie będzie nie tylko sposobem pomocy rówieśnikom w krajach misyjnych, ale także przyczyni się do umocnienia wiary w nas samych.
Zobacz zdjęcia ze spotkania w naszej Galerii, na stronach Świdnickiego Gościa Niedzielnego oraz na stronach diecezjalnych.

s.m.