W dniach 9-13 lipca przebywał w Poznaniu i okolicach o. Thazhathuveetil Kurian SVD z Puri, główny postulator procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD (1918-2006), misjonarza, nazywanego w świecie „Ojcem trędowatych”. O. Kurian kontynuuje w Puri dzieło tego misjonarza werbisty z Palędzia.

Chodziło mi o to, aby zebrać i połączyć prace, które już zostały przeprowadzone w Puri i w Polsce,  aby szły one jednym nurtem, stanowiły jedno działanie. Odległość geograficzna stanowiła ryzyko, że każdy z procesów mógł się toczyć własnym torem” – powiedział o. Thazhathuveetil Kurian.

„Scalenie tych działań było możliwe tylko dzięki bezpośredniej rozmowie z tymi, którzy w Polsce dawali świadectwa i tymi, którzy ich słuchali i je udokumentowali” – dodał.

O. Thazhathuveetil Kurian zweryfikował pod kątem zgodności z prawem kościelnym powołany 8 grudnia 2019 r. w Chludowie trybunał rogatoryjny i zwrócił uwagę na fakt, iż nie powinny zasiadać w nim osoby należące do tego samego zgromadzenia, co o. Marian Żelazek (Zgromadzenia Słowa Bożego). Przypomniał także, iż świadkami heroiczności cnót nie mogą być wyłącznie osoby powiązane rodzinnie z kandydatem na błogosławionego lub wyłącznie osoby konsekrowane.

Postulator z Indii wyraził radość z powodu zaangażowania się ks. abpa Stanisława Gądeckiego w proces beatyfikacyjny, któremu zależy, aby przebiegał on jak najszybciej i świat poznał nowego błogosławionego.